Wernisaż w Pałacu

Zaproszenie na wernisaż wystawy i wykład.

Zgodnie z obietnicą złożoną podczas DNI OTWARTYCH w czasie naszego z Państwem przemiłego spotkania ruszamy z działalnością pałacowej galerii sztuki RECEPCJA.

Rozpoczynamy od prezentacji okładek i ilustracji do książek i magazynów kolorowych artystów z Polski osiadłych w Stanach Zjednoczonych, działających tam od początku XX wieku po lata współczesne.

To dość mało znana u nas historia, a jest się w tym wąskim artystycznie gatunku ilustracji i rysunku naprawdę czym pochwalić. Tym bardziej, że lata twórcze polskich artystów w USA nałożyły się na najlepszy za Atlantykiem czas rozwoju mediów drukowanych i publikacji, na powstającym żywiołowo rynku księgarskim. Co rodziło naturalne zapotrzebowanie na ilustracje, stwarzając ogromną dla artystów szansę. Powstał wielki rynek, ale i wielka konkurencja.

Tym bardziej warto podkreślić, że w tej sytuacji artyści polskiego pochodzenia prezentowani na naszej wystawie osiągnęli w Stanach Zjednoczonych swój życiowy sukces.

Na wystawę składają się oryginały okładek magazynów, obwolut i ilustracji książek.

Artyści na niej to (w porządku chronologicznym dat urodzenia):

Władysław Teodor Benda,
Witold Gordon,
Artur Szyk,
Maurice Sendak,
Andrzej Czeczot.

Kurator wystawy Krzysztof Kaniewski zaprasza jednocześnie na wykład „Artyści polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych”.

Czekamy na Państwa w Pałacu Komierowo w dniu 31 maja o godz. 18:00