Metamorfozy Pałacu

Na początku był obronny dwór, który został spalony w 1656 roku.

W miejsce dworu Piotr Komierowski w 1680 r. wybudował parterowy dwór barokowy.

Mijały kolejne stulecia, a Komierowscy z Komierowa stopniowo powiększali swoje dobra oraz polityczne wpływy sięgające coraz dalej poza granice ich głównej rezydencji.

Na przełomie XIX i XX w. Roman Komierowski przebudował barokowy dwór na pałac w stylu pseudogotyckim, według projektu Wiktora Stabrowskiego.

Po śmierci Romana Komierowskiego majątek odziedziczył jego   syn, Tomasz, który w latach 1924-1929 rozbudował pałac w stylu neobarokowo-klasycystycznym, według projektu architekta Adama Ciborowskiego. 

Ostatniego gospodarza na Komierowie, Tomasza, zastrzelili Niemcy we wrześniu 1939 r., a III Rzesza uczyniła z pałacu swoją siedzibę pozostając tam aż do wejścia do Polski pod zabór rosyjski.

Wojna nie oszczędziła zbiorów pałacowych, biblioteki i kolekcji portretów rodzinnych, gromadzonych pieczołowicie od XV w.

Tomasz Komierowski
Tomasz Komierowski, ostatni Pan na Komierowie, zamordowany przez wojska hitlerowskie we wrześniu 1939r.

W latach powojennych pałac pełnił różne funkcje: ośrodka pracy dla więźniów, magazynu, siedziby PGR, ośrodka młodzieżowych obozów jeździeckich.

Syn ostatniego właściciela majątku, Andrzej, zamieszkał po wojnie poza granicami Polski.   Wrócił do ojczyzny w 1991 r., gdyż w życie miała wejść ustawa o zwrocie majątków prawowitym właścicielom. Niestety ta ustawa nigdy nie stała się rzeczywistością i Andrzej (5-ty od lewej) wraz ze swoją żoną Janiną Komierowską (1-ą od lewej) ostatnie lata swojego życia spędził w Sępólnie Krajeńskim. Z marł w 1994 r. w Bydgoszczy. Zgodnie z jego życzeniem, został pochowany na komierowskim cmentarzu.

W 2003 r. pałac od Skarbu Państwa odkupiła mazowiecka linia rodu.

Pałac był zrujnowany, a pozostałe jego elementy takie jak np. dach czy rynny były na bieżąco ograbiane i dewastowane przez lokalnych złodziejaszków.

Rodzina wiele lat starała się o finansowe wsparcie Państwa na odbudowę pałacu, jednak nigdy jej nie otrzymała.

Renowację pałacu rodzina Komierowskich całkowicie sfinansowała z własnych środków, bez pomocy Państwa.