Bory Tucholskie – Wakacje

Do granicy największego kompleksu lasów iglastych w Polsce, ciągnącego się od Pojezierza Kaszubskiego na północy po Bydgoszcz na południu, jest z pałacu do Gostycyna18 km, a rowerowym, gruntowym szlakiem do Pruszcza ledwie 13 km.

W ciągu kilkunastu minut można znaleźć się w sercu Borów Tucholskich, a dokładniej w Tucholskim Parku Krajobrazowym, który razem z trzema innymi parkami krajobrazowymi oraz Parkiem Narodowym Bory Tucholskie tworzy wyjątkową enklawę zieleni – „Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie” UNESCO, wpisany także do projektu tzw. „dyrektywy ptasiej” jako Obszar Chroniony NATURA 2000.

Zdaniem wielu znawców Borów Tucholskich oraz turystów, którzy regularnie odwiedzają ten region, najciekawsze atrakcje znajdują się właśnie w Tucholskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie, czyli stosunkowo blisko naszego pałacu. Dlatego też Hotel Pałac Komierowo może być niezwykle cenną, luksusową alternatywą noclegową dla gości zwiedzających Bory Tucholskie i Krajnę.

Oto kilka atrakcji Borów Tucholskich, które znajdują się blisko Komierowa i naszego pałacu:

Brda

Przepiękna i czysta meandrująca rzeka, będąca krajobrazową i przyrodniczą osią i ozdobą Borów Tucholskich. W swym środkowym biegu, blisko pałacu, rzeka ta uznawana jest przez kajakarzy za jeden z najpiękniejszych spływów w Polsce.

Jeziora

Liczne i czyste polodowcowe jeziora w Tucholskim Parku Krajobrazowym zachęcają do uprawiania sportów wodnych, oraz dzięki licznym kąpieliskom i plażom do tradycyjnego rodzinnego wypoczynku nad wodą.

Stara kopalnia węgla brunatnego „Montania”

W miejscowości Piła Młyn (20 km od Komierowa) znajduje się niezwykła i mało znana atrakcja turystyczna – nieczynna kopalnia węgla brunatnego. Od połowy XIX wieku do 1910 roku wydobywano tu węgiel metodą podziemną. Kopalnia Montania jest jedyną zachowaną kopalnią tego typu w północnej Polsce. W okresie od 1900 do 1910 z kopalni wydobywano średnio 10 tysięcy ton węgla rocznie, który trafiał głównie na rynek niemiecki do Berlina pod nazwą „Gostycyński Węgiel Brunatny”.

Eksploatacja węgla odbywała się tradycyjnymi metodami górniczymi poprzez drążenie chodników wydobywczych obudowanych drewnem w pokładach węgla i wydobywaniu go na powierzchnię za pomocą wózków górniczych i siły parowej. W kopalni zachowało się wejście do szybu eksploatacyjnego, wagonik do wywozu urobku, oraz liczne doły – zapadliska po wydobytym węglu. W Pile Młyn warto również odwiedzić inspirowaną lokalną tradycją „Górniczą Wioskę”.

Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha

W Wymysłowie przy wyjeździe z Tucholi w kierunku na Tleń, obok budynku dworku, znajduje się jedyne w Europie muzeum poświęcone Indianom Ameryki Północnej. Znajdują się tu prywatne zbiory Sat-Okha, syna Polki, która w dramatycznych okolicznościach dotarła z zesłania na Syberii przez Cieśninę Beringa do Kanady i poślubiła lokalnego indiańskiego wodza.

Ich syn Sat-Okha dorastał w indiańskiej wiosce, a po przyjeździe z matką do Polski w 1938 roku aktywnie działał w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Swe niezwykle cenne zbiory (stroje, wyroby gospodarstwa domowego, tkaniny, broń …) przekazał potem właścicielowi majątku w Wymysłowie Janowi Kłodzińskiemu /przed przyjazdem do muzeum pożądany kontakt do niego na nr: 530 635 516.

Park Miniatur EDEN

Kilka kilometrów dalej przy drodze Tuchola – Tleń (skręt na prawo przy kierunkowskazie – Łosiny 0,5 km) znajduje się Park Miniatur EDEN. Lokalny gospodarz z pasją buduje tu repliki słynnych światowych budowli, takich jak Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, bawarski zamek Neuschwanstein czy Wieża Eiffla. Co ciekawe sam gospodarz, nigdy żadnej z tych budowli nie widział w oryginale. kontakt: 880 600 734.

Warto też odwiedzić oddaloną 28 km od pałacu Tucholę – zabytkowe historyczne miasto, w którym znajduje się Muzeum Borów Tucholskich z ciekawymi zbiorami etnograficznymi i wystawami czasowymi. Mieści się ono w XIX-wiecznych budynkach dawnego spichlerza przy siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Możliwości jazdy konnej, adresy kąpielisk i plaż oraz szeroką informację o Borach Tucholskich, w tym rezerwatach przyrody oraz innych okolicznych atrakcjach, znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce ATRAKCJE – Szlaki rowerowe i piesze.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu i rezerwacji pobytów wakacyjnych
Tel: +48 52 544 44 44
recepcja@palackomierowo.com